فروشگاه خرده فروشی و اهمیت چیدمان، رنگ و موسیقی

نحوه چیدمان اقلام در فروشگاه و محل قرار گرفتن اجزای اصلی مانند قفسه ها، ورودی و خروجی، صندوق دریافت از اهیمت زیادی برخوردار است چرا که تعیین کننده نحوه جریان ورود خروج و مسیر بازدید مشتریان است. یک چیدمان بد می تواند باعث خستگی مشتریان شود و یا باعث دیده نشدن بعضی اجناس گردد. فروشگاه های بزرگ معمولا طوری قفسه ها را به صورت ردیفی میچینند که فرد با ورود به فروشگاه به راحتی بتواند محصول مورد نیاز را پیدا کند و در عین حال از دیگر محصولات هم دیدن کند. فروشگاه های زنجیره ای که طیف گسترده ای از محصولات را پوشش می دهند در بحث چیدمان باید دقت زیادی کنند. به عنوان مثال قرار دادن اغذیه فروشی در ابتدای محل ورودی فروشگاه های بزرگ یا مرکز خرید کار درستی نیست. معمولا اغذیه فروشی ها  در انتهای فروشگاه ها قرار دارند تا مشتری پس از خرید کردن بتواند هم رفع گرسنگی کند و هم با نشستن در صندلی ها استراحت کوتاهی داشته باشد.
از سوی دیگر  نظم اقلام خودش نشان گر سطح کیفیت اجناس نیز هست. یک فروشگاه شلوغ و به هم ریخته نشان دهنده ارزان بودن اقلام است و یک فروشگاه مرتب و تمیز نیز نشان دهنده با کیفیت بودن و گران بودن است.

موسیقی نیز در فروشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. همانطور که نوع موسیقی مورد علاقه افراد نشان از تفکرات و شخصیت یک فرد است در فروشگاه ها نیز امروزه در مورد موسیقی دقت خاصی به خرج داده می شود و حتی موسیقی اختصاصی برای فروشگاه ها تهیه می شود.
رنگ هم اهمیت زیادی در طراحی فروشگاه دارد. رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی بیشتر برای فروشگاه های فست فود و مواد غذایی استفاده می شود، در حالی که رنگ های سرد مثل آبی و سبز برای مکان های آرام مثل رستوران ها و فروشگاه های لوکس توصیه شده است.
شما در فروشگاه های خود از چه تکنیک هایی برای چیدمان و طراحی استفاده کرده اید؟ تجربه های خودتان را از تغییرات چیدمان و تاثیری که بر فروشتان داشته با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

چهارده + نوزده =

فهرست