Blog

تمرکز بر روی بهترین مشتریان باعث می شود که میزان فروش ما را بالا ببرد. معمولا بهترین مشتریان ما تنها ۲۰ درصد آنها هستند. برای درک بهتر این موضوع لازم است که انواع مشتریان را بشناسیم. مشتریان را به طور کلی می توان به پنج گروه عمده تقسیم کرد:

۱- مشتریانوفادار- که معمولا فقط ۲۰ درصد مشتریان ما هستند اما باعث تحقق بیش از ۵۰ درصد فروش ما می شوند این گروه از مشتریان باید مخاطب اصلی مکاتبات ، تماسهای تلفنی و ارسال ایمیل ما به طور دائم باشند چرا که این گروه از مشتریان هستند که می توانند بر خرید های ما و تصمیم گیریهای تجاری ما تاثیر مستقیمداشته باشند. هیچ چیز به اندازه ی اهمیت و ارزش قائل شدن ما برای آنها نمی تواند حس بهتری به مشتریان وفادار بدهد. هرچه بیشتر به آنها بها بدهیم ، آنها هم ما را به دیگران بیشتر توصیه می کنند. آیا چیزی بهتر از این وجود دارد؟

۲- مشتریان تفریحی- که اقلام خاصی را در فهرست خرید خود ندارند و فقط به خاطر تفریح میآیند و آن چیزهایی را می خرند که به نظر در آن موقع خوب می آیند. سرویس دهیبه این گروه از مشتریان خیلی لذت بخش است چرا که به توصیه های ما با علاقه و توجه عکس العمل نشان می دهند.

۳- مشتریانعلاقه مند به تخفیف – آنها به طور مکرر از ما خرید می کنند اما تصمیم گیری آنها برای خرید بستگی به میزان کاهش قیمت دارد این گروه با اینکه در برخی از مواقع سود مجموعه را بال می برند اما همیشه احتمال برگرداندن اجناس از سوی آنها و مراجعه ی آنها به رقبا وجود دارد.

۴- مشتریان نیاز گرا – آنها از خرید خود قصد خاصی دارند و برای خرید اقلام خاصی خرید می روند. این دسته از مشتریان به محض قدم گذاشتن در فروشگاه، به دنبال کالاهای مورد نیاز خود می گردند که اگر آنها را نیابند، به سرعت فروشگاه را ترک می کنند.

۵- مشتریان سرگردان – آنها نه نیازی خاصی دارند و نه تمایل خاصی برای مراجعه به فروشگاه و در واقع به دنبال کسب تجربه و مناسبات اجتماعی هستند. برای اکثر خرده فروشان این دسته از مشتریان بزرگترین گروه را تشکیل  می دهند اما کمترین درصد فروش به آنها تعلق دارد. در مورد آنها کارزیادی نمی توان کرد چرا که بیشتر این موقعیت فروشگاه شما است که آنها را به طرف شما می کشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دو × 3 =