Blog

بسیاری از عوامل داخلی و خارجی بر روی قیمت گذاری کالا در خرده فروشی تاثیر دارند. اتخاذ بهتربن استراتژی برای قیمت گذاری گامی بسیار حساس است که انتخاب درست آن می تواند برای مجموعه سود به همراه داشته باشد. در اولین گام برای برای قیمت گذاری باید بهای خالص کالا را که برای خرید آن پرداخت شده، با هزینه های وارد شده برکالا مثل هزینه های اداری،‌حمل و نقل؟، انبار داری، اجاره فروشگاه ، بازار یابی، هزینه های بالاسری و غیره جمع کرد. برای قیمت گذاری بررسی قیمت کالاهای مشابه قیمت گذاری رقبا، شرایط بازار و شرایط فصلیو مقعیتها عوامل مهمی هستند.

در قیمت گذاری سیاستهای گوناگونی می توان اتخاذ کرد:

–    قیمت گذاری درصدی – افزودن درصد مشخصی به قیمت خرید که شامل هزینه اهی وارد بر آن و حاشیه ی سود است.
–    قیمت گذاری تامین کننده – این سیاست مرسوم خرده فروشان کوچک است که معمولا تولید کننده یا تامین کننده برای همسان بودن قیمت در بازار تعیین می کند.
–    قیمت گذاری رقابتی – این نوع قیمت گذاری به این خاطر انجام می شود که معمولا مشتریان به دنبال قیمتهای پایینتر برای تامین ما یحتاج خود هستند. این قیمت گذاری انعطاف پذیر و با توجه به قیمت رقبا قابل تغییر است. گاهی پایینتر از قیمت رقبا تعیین می شود و یا به علت حفظ اعتبار و شان فروشگاه که ارائه کننده ی طیف خاصی از کالاها است و یا  در محل جغرافیایی خاصی قرار دارد بالاتر از قیمت رقبا تعیین می شود.
–    قیمت گذاری بر اساس عوامل رو شناختی – مثلا وقتی به جای قیمت ۱۰۰ هزار تومان روی تابلوی قیمت رقم ۹۹۹۹ تومان دیده می شود که اثر روانی بر روی خریدار دارد و قیمت پایینتری را به وی القا می کند.
سیاستهای دیگری هم در قیمت گذاری وجود دارند مثل:
–    قیمت گذاری چند تایی – مثل یکی بخر دوتا ببر با خرید دوتا ار یک کالا دومی نصف قیمت خواهد بود که این نوع قیمت گذاری در رویدادها و مناسبتهای خاصی انجام می شود.
–    قیمت گذاری بر مبنای تخفیف – که بخشی از کار قیمت گذاری است و بر روی تابلوی قیمت، قیمت قبلی کالا و قیمت فعلی کالا که درصدی کاهش یافته است، درج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هشت + نوزده =